Saltea de Pat Ortopedica din Spuma cu Memorie 180 x 200 – Memory 15+5+1, Fara Arcuri, Ioni de Argint
- Spuma cu memorie 5 cm
- Inalțime totală de 21 cm
- Fermitate peste medie - 4 din 5
- Garantie 7 ani
- Greutate suportata 120 kg/persoana
- Aerisire suplimentara
- Husa matlasata detasabila
Rate fără dobândă
de la 57.53 lei/lună
30 de nopți de testare
Pentru produse premium
Garanție extinsă până la 15 ani
Pe toată gama de saltele
La comandă
Dimensiuni, înălțimi, culori și textile
Transport gratuit
Oriunde în România
Cod produs
5949106520348
Descriere produs
Saltea de pat Ortopedica, Memory 15+5+1, cu spuma poliuretanica, fara arcuri, Ioni de Argint, 180 x 200 cm, Ortopedicus
Daca te afli aici, dupa lungi cautari prin multele magazine online de saltele, din dorinta de a gasi saltele de pat din spuma cu memorie, fara arcuri, foarte confortabila, fara sa te afunzi, nici moale, dar nici prea ferma, cu suport excelent pentru coloana, ei bine, aceasta saltea este salteaua ideala, deoarece are spuma memory, contribuie la diminuarea durerilor de spate si te ajuta sa ai un somn odihnitor.
- Este ideala pentru absolut toate tipurile de dormit, este salteaua care multumeste chiar si un cuplu cu gusturi sau nevoi total opuse.
- Este o saltea de pat cu feedback 100% pozitiv.
- Este de departe cel mai iubit produs din gama noastra Ortopedicus si nu numai, datorita combinatiei ideale intre elementele componente, dar si al stratului din spuma memory foam.
- Nerecomandata persoanelor cu varsta de peste 60 ani.
Fie ca iti doresti o saltea de pat pentru o persona sau una matrimoniala, aceasta se potriveste perfect.
Salteaua Ortopedicus Silver Memory 15+5 este ortopedica si anatomica – sustine forma corpului si elimina punctele de presiune, imbunatatind circulatia sangelui la nivelul musculaturii si a intregului corp, inducand astfel un somn profund.
Ofera un suport corect pentru cele 5 zone: cap, umeri, coloana, bazin, si picioare, indiferent de pozitia avuta in timpul somnului.
Saltele Ortopedicus, prin proprietatile spumelor si textilelor folosite dar si prin tehnica utilizata la ansamblarea pieselor, confera un mediu uscat si curat, antibacterian, antiacarian, antimucegai, antiperspirant si totodata reduc la maxim factorii alergeni.
Tehnologii folosite pentru realizarea saltelei Ortopedicus Silver Memory 15+5
Utilizam materiale de cea mai buna calitate cu efecte benefice pentru un somn sanatos si odihnitor.
1. Husa tip Silver Ion este foarte placuta la atingere, aspectuoasa, de culoare alb, este usor detasabila, prevazuta cu fermoar si este lavabila la 30 de grade.
Husa este groasa, triplu matlasata pe zone de confort, asigura un mediu uscat, prin faptul ca impiedica corpul sa se apropie de nucleul din poliuretan, facand practic dificila aparitia transpiratiei.
2. Husa interioara, imbraca nucleul suplimentar impiedicand oxidarea si nu permite incarcarea electrostatic a husei exterioare.
3. Memory Foam HD® de 5 cm, este un strat de spuma, pufoasa la atingere, cu celulatie inchisa, utilizata pentru prima data in programele NASA, contribuie la un plus de confort prin amortizarea miscarilor din timpul somnului, prelungeste durata de viata a saltelei si asigura o temperatura optima pentru corp. Grosimea de 5 cm de memory este optima, suficient de groasa cat sa ofere confort maxim, dar si suficient de subtire cat sa nu supra incalzeasca. Exact atat cat trebuie!
4. Grün Tech®, spuma inteligenta de inalta densitate, perfect silentioasa, nu permite transferul de miscare catre partener in timpul somnului, distribuie in mod egal greutatea corpului, eliminand astfel punctele de presiune si relaxand musculatura.
5. 3D Freeze® este o tesatura tridimensionala, de culoare gri, situata pe lateral, de tip fagure care asigura un flux de aer suplimentar asupra nucleului, mentinandu-l aerisit si curat.
6. Zona de confort profilata din zona umerilor, faciliteaza un somn odihnitor in pozitia pe o parte.
OEKO-TEX®, este certificarea internationala, care atesta ca textilul folosit in husa saltelei este sigur pentru sanatatea corpului uman.

Saltea de pat cu Memory Foam 180 x 200 – Memory 15+5+1 produsa in UE pentru Ortopedicus®
Inregistrat la Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci
Distribuit de Natural Gold Hand
| Inaltime totala | 21 (+/-1cm) |
| Doua fete – reversibila | Nu |
| Fermitate Verso | – |
| Fermitate Fata | 4/5 |
| Greutate maxim admisa | 120 kg / persoana |
| Inaltime strat de baza | 15 cm |
| Tip spuma strat de baza | Grün Tech® poliuretan |
| Densitate strat de baza | 25 kg/mc |
| Tip spuma strat superior | Memory Foam HD® |
| Inaltime strat superior | 5 cm |
| Densitate strat superior | 50kg/mc |
| Model textil husa superioara | Silver Ion |
| Textil husa superioara | 250g/mp |
| Continut | PES |
| Matlasare | TNT 100% PP 35 gr/mp; VS 250g/mp |
| Fermoar | Da |
| Plasa aerisire 3D Freeze® | Da |
| Husa interna | Da |
| Compozitie textil husa interna | 52.2% Bumbac, 45.8% Pls |
| Profilare zone confort | Da |
| Garantie forma nucleu | 84 luni |
| Lavabila – Detasabila | 30 C |
| Rulata si presata | Da |
Tolerantele cu privire la dimensiuni sunt urmatoarele: inaltime +/ -6%, latime+/-3%, lungime +/-1,5%
Cum se livreaza si cum se utilizeaza aceasta saltea cu memorie ?
- Salteaua se livreaza rulata si presata, in forma de cilindru.
- Dupa livrare, pentru a nu taia din greseala husa, se taie cu o foarfeca (nu cuter) prima folie,
- Se aseaza pe pat salteaua astfel incat sa se incadreze perfect in rama patului,
- Se trece la taierea celui de-al doi-lea strat de folie
- Salteaua se va umfla in aproximativ 30 minute insa este interzisa asezarea pe ea mai devreme de 12 ore.
Cum se intretine Salteaua de Pat Ortopedica cu Memory Foam 180 x 200 – Memory 15+5+1?
- In primul rand, durata de viata depinde de greutatea persoanelor care dorm si de abundenta transpiratiei.
- Flosește o protecie de saltea care absoarbe transpirația și o impiedica o să ajungă la saltea. Spala si schimba protectia cat mai des.
- Folosește o saltea aditionala sau topper pentru a avea mai mult confort, dar si pentru a proteja salteaua. Schimba salteaua aditionala la fiecare 2-3 ani.
- Nu îți face patul imediat ce te trezești dimineața. Umezeala din timpul nopții trebuie să fie eliminată și salteaua să se aerisească suficient.
- Aerisește salteaua din când în când, in zilele insorite. Acarienii se dezvoltă în medii umede, de aceea o saltea umedă va fi vulnerabilă. Aerul curat te scapă de acarieni.
- Întoarce salteaua de pe o față pe alta la cel puțin 3 sau 4 ori pe an. (atentie la saltele cu memory foam) Este importat să intorci salteaua de pe o față pe alta, dar si cu partea de sus în jos (cele cu memory se intorc doar cap-picioare, nu si fata verso). Acest lucru împiedică salteaua să își schimbe forma în funcție de anatomia persoanei care o folosește.
- Aspiră salteaua cu regularitate, pentru a avea o saltea curată, fără praf și acarieni care pot intra în husa matlasată a saltelei.
- Salteaua trebuie asezata neapărat pe o somieră pentru ca apa condensată să poată fi eliminată. În acest fel salteaua poate fi ventilată și pe dedesubt, impiedicand aparitia mucegaiului.
Evaluat Excelent
bazat pe 8 recenzii
Spune-ți părerea acordând o notă produsului
Clienții apreciază confortul și calitatea saltelei, evidențiind spuma cu memorie care asigură o relaxare optimă. Serviciile oferite de echipa Ortopedicus sunt remarcate ca fiind excelente, cu livrare rapidă și atenție la detalii. Husa detasabilă este un alt avantaj apreciat, facilitând întreținerea saltelei.
Super bună.
O saltea care se ridica la nivelul asteptarilor. Aspectoasa, confortabila, de calitate si foarte rentabila ca raport calitate-pret. Am comandat trei saltele de acest tip si sunt multumita. Prima are un an de folosinta si nu s-a modificat deloc. Arata ca noua. A fost folosita noapte de noapte intr-un apartament inchiriat in regim hotelier si feedback-ul a fost pozitiv
Salteaua este excelenta si confortabila, spuma de memorie isi face treaba exceptional si relaxarea este maxima. Echipa Ortopedicus fara cusur. Servicii excelente, livrare rapida- calitate la superlativ. Recomand cu incredere produsele Ortopedicus.
Am cumparat aceasta saltea in urma cu aprox 3 luni, de pe emag. Sunt extrem de multumita de ea, se comporta excelent. Faptul ca are husa detasabila m-a ajutat extrem cand pisoiul meu o decis sa o ude fix in mijloc. Un mare avantaj, tinand cont ca salteaua din camera fiicei mele, achizitionata de la o alta firma (cam de 1.5 ori mai scumpa) nu are o astefel de husa si acum are o mare pata in centru. (nu s-a putut curata si mai mult, a trecut prin husa in partea cu burete) Ca atare, acum 2 zile cand am comandat inca o saltea pentru fiul meu, am ales direct Ortopedicus. In plus, angajatii Ortopedicus sunt extrem de atenti cu clientii, am fost contactata imediat iar expedierea s-a facut in conditii optime. Recomand 100%!
Perfecta! Merita 5 stele +, foarte confortabila! Recomand!
livrare ok. calitate saltea...nu știu ce să spun să nu par subiectiv. Este inconfortabilă total. E prima dată în viață când după un somn de 8 ore mă trezesc cu dureri foarte mari de spate.
Am cumparat aceasta saltea la recomandarea echipei ortopedicus si nu regret nici o clipa alegerea facuta. Este excelenta, confortabila si o recomand cu cea mai mare incredere. Spuma de memorie isi face treaba exceptional si relaxarea este maxima pe o astfel de saltea. Echipa Ortopedicus fara cusur. Servicii excelente, livrare rapida- calitate la superlativ ***** Recomand cu incredere aceasta saltea*****
Va multumim! :)
Nu stiam ce insemna sa dormi bine pana la aceasta saltea. Ne bucurăm de alegerea făcută si recomandam cu încredere.
Specificații produs
| bestseller2026 | yes |
| Bestseller 2026 | yes |
| Dimensiune | 180x200 |
| Fermitate | Tare 4/5 |
| Kg maxim/persoana | 120 kg |
| Pozitie somn | Pe burta, Pe lateral, Pe spate, Toate, Toate |
| Inaltimea totala | 21 cm |
| Caracteristici cheie | 5 zone confort, Antibacterian, Antimicrobian, Antiperspirant, Ortopedica |
| Total straturi | 4 |
| Continut nucleu | Memorie, Spuma poliuretan |
| Grosime memory cm | 5 cm |
| Textil husa | Silver Ion |
| Caracteristici husa | Aerisire 3D, Husa antistatica, Husa detasabila, Husa detasabila, Matlasata 3 straturi |
| Culoare | Gri |
| Stoc | Da |
| Zile livrare (lucratoare) | 5-7 zile |
| Garantie comerciala | 7 ani |
| Ambalare | Rulata |
| Brand | Ortopedicus |
| EAN | 5949106520348 |
Notă: Culoarea spumei poate varia în funcție de lot și stoc, fără a afecta calitatea sau performanța. Este doar un element logistic de identificare.
Descoperă mai multe saltele memory 180 x 200
Cele mai bune prețuri la saltele memory 180 x 200
Cumpără acum







