Saltea de pat pentru copii, 70×140- Baby Ecotrend PRO
- Dedicata bebelusilor
- ECO- Friendly
- Reversibila- doua fete diferite
- Fermitate 4/5 si 5/5
- Ecolatex- 8 cm
- Fibra cocos- 2 cm
- Latex Gel- 2 cm
- 12 cm inaltime
- Husa cu lana Kashmir
- Husa lavabila & detasabila
- Certificat OEKO-TEX
Rate fără dobândă
de la 26.66 lei/lună
30 de nopți de testare
Pentru produse premium
Garanție extinsă până la 15 ani
Pe toată gama de saltele
La comandă
Dimensiuni, înălțimi, culori și textile
Transport gratuit
Oriunde în România
Cod produs
5949420359402
Descriere produs
Saltea de pat pentru copii, 70×140- Baby Ecotrend PRO
La Ortopedicus, concepem modele de saltele de pat dedicate nevoilor fiecarei persoane, inclusiv celor mai mici membri ai familiei.
Ca parinti, ne dorim intotdeauna ce este mai bun pentru copiii nostri.
O alta preocupare este cea privitoare la sustenabilitate si protectia mediului.
De aceea, depunem constant eforturi in a gasi materiale prietenoase cu mediul, dar pastrand totodata standardele de calitate cu care ne-am obisnuit clientii.
Plecand de la aceste rationamente, Ortopedicus lanseaza noua gama de saltele de pat, Ecotrend.
Aceasta gama de saltele si toppere este menita sa satisfaca nevoile unui somn odihnitor, cu mare grija fata de natura, dar si fata de bugetul tot mai chibzuit al romanilor.
Daca esti proaspat parinte si te simti coplesit de abundenta informatiilor de pe internet, te invitam sa citesti articolul nostru in care am povestit despre mituri legate de somnul bebelusilor.
Cui ii este destinata aceasta saltea de pat?
Probabil ca te aflii in febra pregatirilor pentru sosirea micutului tau…
Asa ca in aceasta perioada de luare a deciziilor importante, cum ar fi alegerea saltelei pentru patut, noi iti propunem cea mai buna varianta, pentru a face aceasta alegere mai usoara.
Aceasta saltea de pat este dedicata exclusiv bebelusilor si copiilor cu varsta de pana la 3 ani si le asigura un somn linistit si sanatos.
Primii ani din viata copiiilor sunt cruciali in dezvoltarea lor, petrec extrem de mult timp in patut si de aceea au nevoie de un suport potrivit pentru o crestere sanatoasa si armonioasa.
Este o saltea reversibila, de fermitate medie, 4/5, pe partea cu latex gel, in timp ce pe verso, prezinta fermitate 5/5.

Saltea de pat pentru copii- Baby Ecotrend PRO
Nucleul este imbracat intr-o husa interna antistatica, din bumbac, care protejeaza copilul impotriva aparitiei in mod accidental a curentilor electrostatici.
Confera un mediu uscat si curat, antibacterian, antiacarian, antimucegai, antiperspirant si reduce la maxim factorii alergeni.
Este o saltea de pat ortopedica, anatomica si ergonomica – adica poate sustine corect coloana vertebrala, oferind si un confort maxim.
Care este structura acestui model de saltea de pat pentru copii?
Aceasta saltea de pat este dispusa in 3 straturi incredibil de bine ventilate, este reversibila si ferma, ideala pentru cei mici care sunt intr-o continua dezvoltare.
Am folosit cele mai performante, mai ,,curate,, si mai naturale materiale existente pe piata: fibra de cocos si latex.
Cocosul pentru rolul sau in reglarea umiditatii intregii saltele, si latexul pentru suport si confort suplimentar.
1. Husa externa cu lana Kashmir
Lana din Kashmir – un material rafinat si calduros cu rolul de a oferi un plus de caldura, fiind un ajutor de nadejde in iernile friguroase, extrem de moale si delicat.
Este o tesatura de tip tricot, cu ochiuri rare, care contribuie suplimentar in procesul de ventilare al saltelei.
Pentru ca stim cat de importanta este igiena, am prevazut husa cu un fermoar perimetral, incat la nevoie sa poata fi detasata si spalata.
2. Latex Gel 2 cm: Provine din natura, din arborele de cauciuc si este dus la o densitate uluitoare de peste 80 kg/m3, cu scopul de a-i conferi confort maxim si profilat pe 7 zone de confort pentru o pozitie corecta de somn.
3. Fibra de Cocos 2 cm: sunt fibre ecologice recoltate din coaja nucilor de cocos, care formeaza un strat de 2 cm, ca o paturica maronie, ferma, foarte aerata si flexibila in acelasi timp.
Aceasta are rolul de ventilare accelerata a intregului nucleu, de a consolida structura saltelei, dar mai ales de reglare a temperaturii si umiditatii intregii saltele.
4. Ecolatex 8 cm: este un nou material, de inalta performanta, foarte dens si sustenabil, fabricat dupa o reteta proprie inovativa.
Bucatile din latex, rezultate in urma procesului de productie, sunt maruntite, apoi mixate cu adeziv ecologic pe baza de apa, presate in forme paralelipipedice si in final uscate lent.
Rezulta o spuma cu densitate de peste 100 kg/m3, fermitate ridicata, usor rigida si ventilare superioara.
5. Pentru ca stim cat de importanta este igiena, am prevazut husa cu un fermoar perimetral, incat la nevoie sa poata fi detasata si spalata.
Toate textilele pe care le folosim sunt certificate OEKO-TEX®– certificarea internationala care atesta faptul ca textilul folosit in husa saltelei este sigur pentru sanatatea corpului uman.
| Inaltime totala saltea | 12 (+/-1cm) |
| Doua fete – reversibila | Da |
| Fermitate Verso | 5/5 |
| Fermitate Fata | 4/5 |
| Greutate maxim admisa | 50 kg / persoana |
| Inaltime strat de baza | 8 cm |
| Tip strat de baza | Ecolatex |
| Densitate strat de baza | 100 kg/mc |
| Inaltime strat median | 2 cm |
| Tip strat median | Fibra Cocos Natural |
| Inaltime strat superior | 2 cm |
| Tip strat superior | Bio Latex HD® – Gel |
| Densitate strat superior | 70 kg/mc |
| Profilare zone confort | Da. 7 zone |
| Husa interna | Da |
| Compozitie textil husa interna | 52.2% Bumbac, 45.8% Pes |
| Model textil husa superioara | Kashmir |
| Fermoar | Da |
| Garantie forma nucleu | 24 luni |
| Lavabila – Detasabila | Da, la 30 C |
| Rulata si presata | Nu |
Tolerantele cu privire la dimensiuni sunt urmatoarele: inaltime +/ -6%, latime+/-3%, lungime +/-1,5%.
Cum se livreaza si cum se utilizeaza aceasta saltea de pat pentru copii?
- Salteaua se livreaza nepresata si nerulata
- Dupa livrare, pentru a nu taia din greseala husa, se taie cu o foarfeca (nu cutter) prima folie,
- Se aseaza pe pat salteaua astfel incat sa se incadreze perfect in rama patului,
- Se trece la taierea celui de-al doi-lea strat de folie
- Salteaua va putea fi folosita imediat dupa dezambalare
Cum se intretine o Saltea de pat pentru copii- Baby Ecotrend PRO?
- Foloseste o protectie de saltea care sa protejeze nucleul de lichide. Spala si schimba protectia cat mai des.
- Nu iti face patul imediat ce te trezesti dimineata. Umezeala din timpul noptii trebuie sa fie eliminata si salteaua sa se aeriseasca suficient.
- Aeriseste salteaua din cand in cand, in zilele insorite. Acarienii se dezvolta in medii umede, de aceea o saltea umeda va fi vulnerabila. Aerul curat te scapa de acarieni.
- Intoarce salteaua de pe o fata pe cealalta la cel putin 2-3 ori pe an.
- Este importat sa intorci salteaua de pe o fata pe alta, dar si cu partea de sus in jos. Acest lucru impiedica salteaua sa isi schimbe forma in functie de anatomia persoanei care o foloseste.
- Aspira salteaua cu regularitate, pentru a avea o saltea curata, fara praf si acarieni care pot intra in husa matlasata a saltelei.
Încă nu există recenzii
bazat pe 0 recenzii
Spune-ți părerea acordând o notă produsului
Nu există recenzii încă. Fii primul care lasă o recenzie!
Specificații produs
| Dimensiune | 70x140 |
| Fermitate | Foarte tare 5/5, Tare 4/5 |
| Kg maxim/persoana | 50 kg |
| Pozitie somn | Pe burta, Pe lateral, Pe spate, Toate |
| Inaltimea totala | 12 cm |
| Caracteristici cheie | Antibacterian, Antimicrobian, Antiperspirant, Ortopedica, Reversibila, 7 zone confort, Eco friendly |
| Total straturi | 5 |
| Continut nucleu | Fibra cocos, Latex natural |
| Textil husa | Kashmir |
| Caracteristici husa | Husa antistatica, Husa detasabila, Nematlasata |
| Culoare | Alb |
| Stoc | Da |
| Zile livrare (lucratoare) | 4-5 zile |
| Garantie comerciala | 2 ani |
| Ambalare | Nerulata |
| Brand | Ortopedicus |
| EAN | 5949420359402 |
Notă: Culoarea spumei poate varia în funcție de lot și stoc, fără a afecta calitatea sau performanța. Este doar un element logistic de identificare.








